Pielgrzymka Praga

Biuro podróży Piast-Touriust zaprasza na Pielgrzymkę do Pragi
praga z ulotki

Ramowy program :

Dzień I

 1. 05:00 Wyjazd z Zajączek
 2. Kudowa - Nachod /most graniczny, postój, kantory - mozliwość wymiany waluty/
 3. ok. 11.30 przyjazd do Adrspach - Skalne Miasto
  fantastyczne formy skalne, pieszy szlak
  turystyczny, krótki rejs łódką,
  chwila czasu wolnego na posłek - we własnym zakresie.
 4. przejazd w stronę Pragi
 5. ok . 18:00 zakwaterowanie /Hotel GOLF w Pradze, 4**** / obiadokolacja
 6. Dla Chętnych: PRAGA NOCĄ - przejazd do centrum miasta, rejs statkiem po Wełtawie (koszt +45zł)

Dzień II

 1. Śniadanie
 2. Zwiedzanie zabytków miasta z przewodnikiem:
  Klasztor na Strahovie, Loreta, Hradczany,
  Zamek Praski, Katedra Św. Wita,
  Most Karola,
  Stare Miasto - ratusz ze słynnym zegarem gotyckim "Orloj",
  Rynek Staromiejski, Plac Wacława, Msza św.
 3. ok 16:00 Wyjazd z Pragi do kraju
 4. obiad /restauracja w Kudowie/
 5. ok. 00.00 Powrót do Zajączek

CENA : 370,- zl./os
Ilość uczestników: min. 40 osób/wpłat

Zaliczkę w wysokości 200zł należy wpłacić do 20.09.2020

Dyspensa od udziału we Mszy Świętej

herb biskupaARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

 

 

Częstochowa, 24 marca 2020 r.
L. dz. 434/5.1.1/2020

 

Dyspensa

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), w związku z „Wskazaniami Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z dnia 21 marca br., wszystkim wiernym Archidiecezji Częstochowskiej, a także wszystkim przebywającym na jej terytorium

udzielam dyspensy
od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej
w niedziele i święta nakazane

Powyższa dyspensa obowiązuje od dnia jej podpisania, aż do odwołania.
Zachęcam wszystkich korzystających z dyspensy, aby trwając na osobistej i rodzinnej modlitwie, łącząc się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji Mszy świętych drogą telewizyjną, radiową i internetową, polecali szczególnie intencję obrony przed epidemią, wszystkich chorych i niosących im pomoc.
Treść niniejszej dyspensy należy niezwłocznie umieścić na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej.
Usilnie prosi się także o ogłoszenie jej wiernym, umieszczenie jej na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

(-) ✠ Wacław DEPO
ARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

 

 

 

List do pracowników służby zdrowia

herb biskupaARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

 

 

Częstochowa, 20 marca 2020 r.
L. dz. 212/10/2020

 

Drodzy Bracia i Siostry, Pracownicy Służby Zdrowia,

Od kilku tygodni obserwujemy zjawisko, którego zdaje się nie było nam dane doświadczyć od co najmniej wieku. Świat został ogarnięty pandemią nieznanego dotąd wirusa, który spowodował śmierć tysięcy ludzi, a setki tysięcy zainfekował. Codzienny przekaz mediów dostarcza nam przerażające obrazy i napełniające lękiem statystyki.
Pragnę dziś zwrócić się do Was, drodzy pracownicy Służby Zdrowia, zarówno naszych Braci i Sióstr w wierze Kościoła Chrystusowego, jak też do tych, którzy nie podzielają naszej wiary.
Te dwa słowa: „Służba” i „Zdrowie”, nabrały w ostatnich dniach głębszego sensu i bogatszej treści. Z podziwem patrzymy na wasz heroiczny wysiłek i nadludzką pracę, którą wykonujecie na różnych odcinkach i w różnych rolach. Widzimy zmęczonych lekarzy, wyczerpane pracą pielęgniarki i pielęgniarzy, pracujących bez ustanku pracowników diagnostycznych, odważnych ratowników medycznych i kierowców karetek pogotowia. Oprócz tych wymienionych, chciałbym zauważyć jeszcze rzesze funkcjonariuszy i pracowników służb państwowych oraz CARITAS, a także wolontariuszy wykonujących w bohaterski sposób swoje obowiązki.
W imieniu Kościoła, w imieniu tych, którzy tworzą Archidiecezję Częstochowską: kapłanów, sióstr i braci zakonnych, wiernych świeckich, pragnę złożyć Wam najszczersze wyrazy podziękowania za Waszą wielką pracę i wysiłek. Każdy z Was, bez względu na wyznawaną wiarę i poglądy, jest dla nas narzędziem Boga, spełniając samarytańską służbę miłości bliźniego. Z czcią całuję Wasze spracowane, omdlałe dłonie.
Poprosiłem moich diecezjan, aby w najbliższych dniach podczas Mszy Świętych oraz w osobistej modlitwie w szczególny sposób polecać Was Bogu, byście nie ustali, byście nie zwątpili w sens swej pracy, byście mieli siłę do walki o nasze życie i zdrowie. W tych samych intencjach prosić będą kapłani podczas indywidualnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godzinie 15:00 oraz codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu o godzinie 20:30 w kościołach i kaplicach. Bądźcie pewni, że stoimy za Wami wspierając Was naszą modlitwą; my, których nazywa się lekarzami dusz, Was – lekarzy ciał. Księży Kapelanów poprosiłem, aby w tym czasie pamiętali bardziej także o Was, będąc dla Was wsparciem i otuchą, znakiem obecności Chrystusa, Boskiego Lekarza i Kościoła.
Matce Najświętszej powierzam każdego z Was, upraszając u Niej ogrom łask, których najbardziej Wam potrzeba. Niech Ona wspiera Was w tym niezwykle trudnym czasie.

Z serca błogosławię, ogarniając myślą każdego z Was z osobna

(-) ✠ Wacław DEPO
ARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

 

 

MODLITWA W INTENCJI SŁUŻBY ZDROWIA


Wszechmogący i miłosierny Boże, który jesteś Panem życia i śmierci, Panem ludzkich losów, troskliwym Ojcem swych dzieci.
W tych dniach, gdy epidemia okrywa świat lękiem i niepewnością, spójrz szczególnie na tych, którymi posługujesz się, by byli znakiem Twej ojcowskiej dobroci i miłości.
Prosimy Cię, dobry Boże, za służbę zdrowia, za lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, za pracowników szpitali i przychodni, za ratowników medycznych, kierowców karetek pogotowia, za diagnostów i laborantów, za wszystkich, którzy stają na pierwszej linii walki, jako obrońcy życia.
Umocnij osłabłe siły, otrzyj łzy zmęczenia, oddal zwątpienie, obdarz życzliwością i zrozumieniem, wyproś cierpliwość, ulecz gniew, przywróć odwagę, daj moc do walki z niewidzialnym wrogiem.
Prosimy Cię, Boże, obdarz swoją łaską tych, którzy swą heroiczną posługą wypełniają najpiękniej prawo miłości bliźniego, na wzór Dobrego Samarytanina.
Najświętsza Dziewico, Matko Życia, Uzdrowienie Chorych i Wspomożenie Wiernych, otocz swą opieką pracowników służby zdrowia. Ty, która jesteś wzorem służby, śpiesząc z pomocą swej krewnej Elżbiecie, stań przy tych, którzy leczą, badają i pielęgnują chorych.
Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Boskiego Lekarza ciał i dusz, który żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Zimowe rekolekcje dla młodzieży - Zembrzyce


W dniach od 12 do 17 stycznia młodzież z naszej parafii brała udział w rekolekcjach Oazowych w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej. W sumie w rekolekcjach wyjazdowych brało udział aż 45 osób. Chociaż pogoda nie pozwoliła nam na zorganizowanie kuligu to jednak udało nam się połączyć duchowe przeżycie ze wspólną zabawą.


Zemb biskupW trakcie spotkań poznawaliśmy tajemnice Dziękczynienia, Imienia, Znaku Krzyża, Eucharystii i Pokuty. Dzieci brały udział w spotkaniachy w grupach, szkole liturgii i śpiewu oraz konferencjach temetycznych. Poza zajęciami warsztatowymi oraz codzienną Eucharystią młodzież brała udział w wycieczkach między innymi do

Wyjazd dzieci na Jasną Górę i do Parku Trampolin

Wczoraj razem z dziećmi, które brały aktywny udział w nabożeństwach październikowych oraz z chętnymi odwiedziliśmy klasztor Jasnogórski. W trakcie zwiedzania poznaliśmy historię związaną z powstaniem twierdzy Jasna Góra - oglądaliśmy "rogatki", repliki dział oraz odtworzone fragmenty muru obronnego. Później zapoznaliśmy się z dziejami obrazu jasnogórskiego i udaliśmy się przed obraz Matki Częstochowskiej by tam zawierzać swoje rodziny jej wstawiennictwu.

Po wizycie na Jasnej Górze spędzaliśmy aktywnie czas w częstochowskim parku trampolin. Czas miną zdecydowanie zbyt szybko. O tym czy dzieci bawiły się dobrze niech opowiedzą zdjęcia oraz filmiki zamieszczone w naszej galerii, które udostępniliśmy z publicznego profilu szkoły podstawowej w Zajączkach. W dalszej częsći artykułu filmiki z poarku trampolin.