Odpust ku czci św. Rocha

13 sierpnia 2023 r. nasza wspólnota parafialna przeżywała odpust ku czci św. Rocha. Sumę odpustową celebrował i słowo Boże wygłosił ks. kan. Stanisław Kotyl - proboszcz z parafii Żarki Miasto. Uroczystość była tym bardziej wyjątkowa, ponieważ została poświęcona odnowiona figurka św. Rocha.

Dziękujemy wszystkim grupom za przygotowanie świątyni i obecność na wspólnym świętowaniu przy ołtarzu Pana.

Szczęść Boże!

Uroczyste wprowadzenie ks. Sławomira Wojtyska w urząd proboszcza w parafii Zajączki!

23 lipca w naszej wspólnocie miało miejsce uroczyste wprowadzenie ks. Sławomira Wojtyska w urząd proboszcza parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach przy asyście dziekana dekanatu krzepickiego ks. Mariusza Łydżby. Słowo Boże wygłosił ks. prof. Sławomir Zieliński. 

Uroczystość zgromadziła bardzo liczną rzesze parafian - począwszy od samorządowców, przez stowarzyszenia i grupy parafialne, po młodzież oraz dzieci. Wszystkim dziękujemy za obecność i wielką życzliwość.

Z kolei księdzu proboszczowi życzymy obfitości łask Bożych i wytrwałości! Niech Dobry Pasterz prowadzi w tej trudnej i odpowiedzialnej posłudze!

Poniżej krótka fotorelacja:

Więcej zdjęć wkrótce TUTAJ.

Pielgrzymka Praga 2023

Biuro podróży zaprasza na Pielgrzymkę do Pragi
praga z ulotki

Ramowy program :

Dzień I

Wyjazd z Zajączek w godzinach porannych . Przejazd do Pragi. Zwiedzanie Starego Miasta: Kościół św. Mikołaja, Pałac Golz-Kińskych, Gotycki Kościół Marii Panny, Pomnik Jana Husa, Karolinum - pierwszy Uniwersytet w Europie Środkowej, Przejście drogą Królewską pod Bramę Prochową. Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień II

Śniadanie. Zwiedzanie miasta - Klasztor na Strachowie, Loreta z kopią domu Marii Panny i Kościołem Narodzenia Chrystusa, plac Hradczański - uroczysta odprawa warty przed Pałacem Prezydenckim, Katedra św. Wita, Zamek Królewski, Złota Uliczka, wieża Dalibora, Mała Strana, ogrody Wallensteina. Kościół św. Mikołaja, most Karola. Czas wolny, Obiadokolacja, Nocleg.

Dzień II

Śniadanie. Spacer po dzielnicy żydowskiej cmentarz, Ratusz i Synagoga. Zwiedzanie Nowego Miasta - spacer po Placu Wacława, Muzeum Narodowe. Dla chętnych - Rejs stateczkiem po Wełtawie (ok. 250KC), Czas zorganizowany na zakup pamiątek. Wyjazd do Polski. Przyjazd do Polski w godzinach wieczornych.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian kolejności zwiedzanych obiektów. Miejsce i czas sprawowania Mszy Świętej zostanie ustalony z Pilotem po potwierdzeniu rezerwacji.

CENA : 730,- zł./os
Ilość uczestników: min. 40 osób/wpłat

Zaliczkę w wysokości 350zł należy wpłacić po potwierdzeniu zebrania grupy przez organizatora

Dyspensa od udziału we Mszy Świętej

herb biskupaARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

 

 

Częstochowa, 24 marca 2020 r.
L. dz. 434/5.1.1/2020

 

Dyspensa

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), w związku z „Wskazaniami Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z dnia 21 marca br., wszystkim wiernym Archidiecezji Częstochowskiej, a także wszystkim przebywającym na jej terytorium

udzielam dyspensy
od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej
w niedziele i święta nakazane

Powyższa dyspensa obowiązuje od dnia jej podpisania, aż do odwołania.
Zachęcam wszystkich korzystających z dyspensy, aby trwając na osobistej i rodzinnej modlitwie, łącząc się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji Mszy świętych drogą telewizyjną, radiową i internetową, polecali szczególnie intencję obrony przed epidemią, wszystkich chorych i niosących im pomoc.
Treść niniejszej dyspensy należy niezwłocznie umieścić na stronie internetowej Archidiecezji Częstochowskiej.
Usilnie prosi się także o ogłoszenie jej wiernym, umieszczenie jej na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

(-) ✠ Wacław DEPO
ARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

 

 

 

List do pracowników służby zdrowia

herb biskupaARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

 

 

Częstochowa, 20 marca 2020 r.
L. dz. 212/10/2020

 

Drodzy Bracia i Siostry, Pracownicy Służby Zdrowia,

Od kilku tygodni obserwujemy zjawisko, którego zdaje się nie było nam dane doświadczyć od co najmniej wieku. Świat został ogarnięty pandemią nieznanego dotąd wirusa, który spowodował śmierć tysięcy ludzi, a setki tysięcy zainfekował. Codzienny przekaz mediów dostarcza nam przerażające obrazy i napełniające lękiem statystyki.
Pragnę dziś zwrócić się do Was, drodzy pracownicy Służby Zdrowia, zarówno naszych Braci i Sióstr w wierze Kościoła Chrystusowego, jak też do tych, którzy nie podzielają naszej wiary.
Te dwa słowa: „Służba” i „Zdrowie”, nabrały w ostatnich dniach głębszego sensu i bogatszej treści. Z podziwem patrzymy na wasz heroiczny wysiłek i nadludzką pracę, którą wykonujecie na różnych odcinkach i w różnych rolach. Widzimy zmęczonych lekarzy, wyczerpane pracą pielęgniarki i pielęgniarzy, pracujących bez ustanku pracowników diagnostycznych, odważnych ratowników medycznych i kierowców karetek pogotowia. Oprócz tych wymienionych, chciałbym zauważyć jeszcze rzesze funkcjonariuszy i pracowników służb państwowych oraz CARITAS, a także wolontariuszy wykonujących w bohaterski sposób swoje obowiązki.
W imieniu Kościoła, w imieniu tych, którzy tworzą Archidiecezję Częstochowską: kapłanów, sióstr i braci zakonnych, wiernych świeckich, pragnę złożyć Wam najszczersze wyrazy podziękowania za Waszą wielką pracę i wysiłek. Każdy z Was, bez względu na wyznawaną wiarę i poglądy, jest dla nas narzędziem Boga, spełniając samarytańską służbę miłości bliźniego. Z czcią całuję Wasze spracowane, omdlałe dłonie.
Poprosiłem moich diecezjan, aby w najbliższych dniach podczas Mszy Świętych oraz w osobistej modlitwie w szczególny sposób polecać Was Bogu, byście nie ustali, byście nie zwątpili w sens swej pracy, byście mieli siłę do walki o nasze życie i zdrowie. W tych samych intencjach prosić będą kapłani podczas indywidualnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godzinie 15:00 oraz codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu o godzinie 20:30 w kościołach i kaplicach. Bądźcie pewni, że stoimy za Wami wspierając Was naszą modlitwą; my, których nazywa się lekarzami dusz, Was – lekarzy ciał. Księży Kapelanów poprosiłem, aby w tym czasie pamiętali bardziej także o Was, będąc dla Was wsparciem i otuchą, znakiem obecności Chrystusa, Boskiego Lekarza i Kościoła.
Matce Najświętszej powierzam każdego z Was, upraszając u Niej ogrom łask, których najbardziej Wam potrzeba. Niech Ona wspiera Was w tym niezwykle trudnym czasie.

Z serca błogosławię, ogarniając myślą każdego z Was z osobna

(-) ✠ Wacław DEPO
ARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

 

 

MODLITWA W INTENCJI SŁUŻBY ZDROWIA


Wszechmogący i miłosierny Boże, który jesteś Panem życia i śmierci, Panem ludzkich losów, troskliwym Ojcem swych dzieci.
W tych dniach, gdy epidemia okrywa świat lękiem i niepewnością, spójrz szczególnie na tych, którymi posługujesz się, by byli znakiem Twej ojcowskiej dobroci i miłości.
Prosimy Cię, dobry Boże, za służbę zdrowia, za lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, za pracowników szpitali i przychodni, za ratowników medycznych, kierowców karetek pogotowia, za diagnostów i laborantów, za wszystkich, którzy stają na pierwszej linii walki, jako obrońcy życia.
Umocnij osłabłe siły, otrzyj łzy zmęczenia, oddal zwątpienie, obdarz życzliwością i zrozumieniem, wyproś cierpliwość, ulecz gniew, przywróć odwagę, daj moc do walki z niewidzialnym wrogiem.
Prosimy Cię, Boże, obdarz swoją łaską tych, którzy swą heroiczną posługą wypełniają najpiękniej prawo miłości bliźniego, na wzór Dobrego Samarytanina.
Najświętsza Dziewico, Matko Życia, Uzdrowienie Chorych i Wspomożenie Wiernych, otocz swą opieką pracowników służby zdrowia. Ty, która jesteś wzorem służby, śpiesząc z pomocą swej krewnej Elżbiecie, stań przy tych, którzy leczą, badają i pielęgnują chorych.
Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Boskiego Lekarza ciał i dusz, który żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków. Amen.